Uloženie vlastnej webstránky na server

O čo ide?

Väčšina našich užívateľských programov obsahuje priestor na Vaše webstránky. Adresa takejto stránky je

  • http://www.ehs.sk/~uzivatel/

Slovo uzivatel nahradíte Vaším užívateľským menom, ktoré používate na prístup k e-mailom. Stránky sú samozrejme verejne prístupné.

Nahratie stránok na server

Stránky, ktoré si vytvoríte na svojom počítači uložíte na náš server protokolom FTP, tzn. musíte použiť program, ktorý tento protokol podporuje (napr. TotalCommander, FAR, a ďalšie). Vytvorenie stránok ani inštaláciu týchto programov nebudem popisovať.

V TotalCommanderi je práca s FTP dostupná v menu Sieť -> Ftp spojenie.

Najprv je dobré si spojenie vytvoriť (Nové spojenie). Tu je potrebné zadať

  • sesson - ľubovoľný názov spojenia
  • názov hosta - názov web servera, v našom prípade www.ehs.sk
  • užívateľ - Vaše užívateľské meno, ktoré používate na prístup k e-mailom na našom serveri
  • heslo - heslo, ktoré patrí k vyššie zadanému menu

K serveru sa pripojíte dvojkliknutím na názov spojenia. Ak sa všetko podarilo, v jednom z okien uvidíte Váš adresár na serveri. Súbory s Vašimi stránkami potom kopírujete (rovnako ako v rámci lokálneho disku) klávesou F5.

Čo musím dodržať

Adresár

Stránky je potrebné nakopírovať do adresára html, ktorý (ak tam už nie je) je potrebné si vo Vašom adresári na našom serveri vytvoriť (F7). Súbory v adresároch mimo tohto adresára nebudú na Vašom webe dostupné.

Názvy súborov

Náš server, na rozdiel od Windows, rozlišuje v názvoch súborov veľké a malé písmená, preto odporúčame používať malé písmená. Vyvarujete sa tak problému, že odkazy, alebo obrázky, ktoré boli na Vašom disku v poriadku budú na serveri nedostupné. Tiež nie je vhodné používať v názvoch súborov diakritiku, medzery a pod.

Prípony html súborov odporúčame nechať .html, v prípade PHP stránok .php .

Hlavný (štartovací) súbor v adresári by sa mal volať index.html, prípadne index.php .

Veľkosť súborov

Každý užívateľ má na na našom serveri obmedzenú kapacitu pre svoje stránky. Po jej dosiahnutí nebude možné uložiť ďalšie. Pri vytváraní obrázkov odporúčame minimalizovať ich veľkosť (s ohľadom na kvalitu). Nie každý má dnes vysokorýchlostné pripojenie a 100kB obrázok sa pri rýchlosti 33,6 kbps načítava takmer 1/2 minúty.